Kısa Hikaye

Yıldız Toplayan

Yıldız Toplayan

Bir, iki, üç diye saymaya devam ediyordu topladığı yıldızları Lina. Siz ona peri deyin yada bir melek ama o sadece bir yıldız toplayandı …

Her gece gökyüzünde  dolaşır, yıldızları sayar, onları küçükten büyüğe doğru sıralar içlerinde en parlak olanları gördükçe daha da mutlu olurdu. Gökyüzünde dolaşır diye söylemiştim az önce size, aslında söylemek istediğim kanatlarını kocaman açar ve çok hızlı bir şekilde her yere uçardı. Çünkü yıldızları toplayabilmesi için beyaz, güzel kanatlara ihtiyacı vardı. “Yıldız toplayanların en bilgesi: “ Bu gördüğün parlak şeyler sadece yıldız değil Lina, onlar yıldızdan daha fazlası “ yıldızlarla dolu çuvalını Yıldızlar Heyetine teslim ederken aynen böyle söylemişti başkan Bay Parıltı.

Lina her gece gökyüzünde ışıl ışıl parlayan yıldızları toplamak için Yıldızlar ormanındaki çam ağacından gökyüzüne doğru uçardı. Yıldız toplayıcıların görevi gökyüzündeki yıldızları toplamaktı. Her bir yıldız bir çocuğun dileğiydi. Bazı geceler yıldızlar o kadar çok olurdu ki yıldız toplayanlar ellerindeki çuvallara doldurmakla bitiremezlermiş. Yıldızları her gece toplayıp Yıldızlar Heyetine teslim edermiş yıldız toplayanlar. Çocukların dilekleri, istekleri bu yıldızların üzerinde yazılı olduğu için her çocuğun dilekleri vaktiyle yerine getirilirmiş.

Yine bir gün Lina en yakın arkadaşı Mili ile Yıldızlar ormanında çam ağacının bir  dalına oturmuş akşam olmasını bekliyordu. Kanatlarını temizliyor, saçlarını tarıyor bir yandan da sohbet ediyorlarmış. Lina birden  Bay Parıltı’ nın söylediklerini hatırladı ve meraklı ve heyecanlı bir şekilde Mili’ ye anlatmaya başladı.

“Onlar yıldızdan daha fazlası, onlar yıldızdan daha fazlası…”  Bu ne demek sence Mili?

Mili Lina’ nın en sevdiği dostu, akıl hocası, sırdaşıdı. Her zaman Mili’ nin fikirlerini alır ve onula sohbet etmekten müthiş zevk duyardı. Mili bu soru karşısında parmaklarıyla çenesini tuttu, biraz düşündü, ayağa kalktı, kanatlarını hareketlendirdi ve “ çünkü o yıldızlar çok değerli Lina” dedi.

  • Düşünsene o yıldızlar aslında çocukları temsil ediyor. Dün gece kaç tane yıldız topladın Lina?
  • Sanırım yüz tane yıldız topladım.
  • Yüz tane çocuğu hiç görmedin, ama aslında gördün Lina.

Lina bu cümle karşısında çok şaşırmıştı.

  • Ben yüz tane çocuğu hiç görmedim ki Mili. diye karşılık verdi Lina şaşırmış bir halde.
  • İnsanlar dilekleri, istekleri, tutkuları, hayalleri, amaçları ve azimleriyle var olurlar. Sen o çocuklarla karşılaşmadan onları tanımış oldun, çünkü hayallerini tutkularını biliyorsun. Şöyle düşünelim, elinde beyaz, boş bir kağıt olduğunu düşün. Bomboş bir sayfa. Sonra bu sayfaya Lina yazılmış olsun. Fark etti değil mi?

Boş bir kağıt olduğunda kimse fark etmeyecektir, belkide rüzgarda uçup gidecektir. Masanın üzerinde birden fazla kağıt olduğunu düşünelim, nasıl ayırt edebilirsin ki… O boş kağıtta Lina yazdığı zaman ona bir kimlik kazandırmış oldun, onu diğerlerinden,çok azda olsa vakit ayırdın. Okyanusta o büyük devasa okyanusta yüzen bir gemi gibi, yukardan kuş bakışı bakıldığında küçücükte olsa bir ada gibi olursun Lina. O okyanusta gemiyi gördüğümde Lina olduğunu hemen bileceğim, yada okyanusta sadece küçük bir adayı gördüğümde işte bu Lina diyebileceğim.

Lina, Mili’ nin söylediklerini dinlerken -işte buldum der gibi bir ifadeyle gözlerini daha da açtı ve Miliyle göz göze geldi. Öğrendikleri karşısında çok mutluydu Lina, arkadaşına teşekkür ettikten sonra birlikte gecenin karanlığına doğru yol almaya başladılar.

O gece yıldızları çok anlamlı ve yavaş yavaş, her birini eline aldığında uzun uzun bakarak toplamıştı Yıldız toplayıcısı Lina. Ah ne kadar kıymetlisiniz benim gözümde bir bilseniz, dedi. Lina yıldız toplamaktan her zaman mutlu olmuştur. Ama o akşam bir başkaydı, diğer günler gibi değildi. Yıldızların anlamını daha derinden hissediyordu. Çünkü yıldızların sayıca fazla olmasından daha önemlisi yıldızların var olmasıydı, Lina artık bunun bilincindeydi.

-Lina :

Umut küçülürken hislerinde,

Sızan ışığın parıltısı belirir.

Düşlediğin hayallerin üzerine,

Umut ışığın sendedir, onu kaybetme!

Umut yıldızın sendedir, onu kaybetme!