Araştırma

YAŞAM ÇİÇEĞİ

YAŞAM ÇİÇEĞİ

 

Yaşam çiçeği, iç içe geçmiş eşit alana sahip çok sayıda daire ve dışında bir büyük daireden oluşan geometrik bir semboldür. Dairelerin oluşturduğu desen, çiçeklerin mükemmel ve simetrik görüntülerini oluşturur. Bazı yaşam çiçeği sembolleri, tasarım içinde yedi daire kullanır, bu nedenle sembolün bazı farklı varyasyonları vardır. Benimde aksesuar olarak kullandığım ve evimin farklı yerlerine astığım,telefonuma arka plan resmi olarak uyguladığım, içtiğim suyun altına altlık olarak koyduğum, cüzdanımda taşıdığım bu sembolü sizlere tanıtmak istedim. Özellikle cüzdanımda taşırken bolluğu yaşattığını, kolye olarak taktığımda daha enerjik ve dingin bir ruh haline sahip olduğumu deneyimledim. Tabi ki bu ve bu tarz semboller inanış ile alakalı olabilir. Oysa insan inandığı şeyleri yaşamaz mı?

Yaşam çiçeğinin anlamı:

Yaşam çiçeği sembolü, 19 eşit oranda örtüşen daire içeren iki boyutlu bir çizimdir. Bu sembol, varlığımızı, dünyadaki yaşamı ve evrenin oluşumunu, yani kısaca tüm yaratılış döngüsünü temsil etmektedir. Ayrıca tüm yaşamın tek bir kaynaktan geldiğini betimler. Evrenin en önemli ve kutsal kalıplarını barındırdığı söylenen yaşam çiçeği sembolünün içinde gizli bir sembol olduğuna inanılmaktadır. Bu sembolde atomlardan gezegenlere kadar tüm yaşam için bir tür plan olduğu düşünülmektedir.

Yaşam çiçeği sembolizmi:

Yaşam çiçeği sembolizmi, New Age grupları ve hareketlerinde giderek daha belirgin hale geldi. Yaşam çiçeğinin belirli varyasyonları farklı anlam ve önem taşır. Yaşam tohumu, daha tekil bir çiçek tasarımı yaratan üst üste binen yedi daireden oluşur. Bazıları için bu, Tanrı’nın yaşamı yarattığı 7 günlük yaratılışı sembolize eder.

Yaşam yumurtası ise sadece birbiriyle örtüşen yedi daireden oluşur. Bu sembolün, ilk evrelerinde olan çok hücreli bir embriyoya benzediği söylenmektedir. Yaşam meyvesi, klasik yaşam çiçeği sembolündeki on üç daireden oluşur. Bu şeklin evrenin temel bir tasarımı olduğu söylenir ve Metatron Küpü için geometrik temeli tutar.

Metatron küpü, tüm organik yaşam için bir temel görevi gören yapılar olduğuna inanılan beş platonik yapıyı gösterir. Bu beş yapı, yaşam formlarında, minerallerde, müzikte, seste ve dilde bulunan yıldız dört yüzlü (tetrahedron), altı yüzlü (hexahedron), sekiz yüzlü (octahedron), dodekahedron ve ikosahedrondur. Metatron küpü, kötülükten korunmak için kullanılabilecek kutsal bir sembol olarak kabul edilir.

Yaşam çiçeği tarihi:

Yaşam çiçeği büyüleyici ve eski bir semboldür. Yaşam çiçeği sembolü eski el yazmaları tapınaklarda, sinagoglarda ve sanatta görülmektedir ve dünyanın çeşitli yerlerindeki birçok kültürde büyük önem taşımaktadır. Ancak bu sembol çok eski bir tarihe sahip olmasına rağmen 1990’larda yaşam çiçeği adını almıştır.

Yaşam çiçeğinin bilinen en eski tasvirleri Mısır’daki Osiris Tapınağı’nda bulunmuştur ve en az 6000 yıl öncesine dayanmaktadır. Yapılan son araştırmalarda bunların MÖ 535’ten önce yapılmış olamayacağı sonucuna varılmıştır. Sembolün bu tasvirleri yakılmış veya kırmızı aşı boyası ile granit üzerine büyük bir hassasiyetle çizilmiştir. Bazıları sembolün Ra’nın Gözü’nü temsil etmek için kullanılmış olabileceğine inanmaktadır.

Leonardo da Vinci’nin yaşam çiçeği modelini incelediği ve sembolden, beş platonik yapının yanı sıra Phi’nin altın oranını türettiği biliniyordu.

Günümüzde yaşam çiçeği sembolü, mücevherlerde, dövmelerde ve dekoratif ürünlerde yaygın olarak bulunur. New Age grupları, aydınlanmaya ulaşmak ve yaşamda daha derin anlamlar bulmak için bu sembolü kullanır ve inceler.

Yaşam Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Maneviyatın önemini en iyi şekilde anlatan yaşam çiçeği, günümüzde pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Özellikle bütün farklı dinlerde kullanılan yaşam çiçeği, özünde yaratılışının mükemmel oluşunu simgeler ve birçok önemli yarar sunar.

- İnsanın hayatı içerisinde kendi konumunu bulmasına yardımcı olur.

- Yeniliklere çok daha kolay başlamaya ve alışmaya olanak tanır.

- İnsanın özü ile irtibat kurmasına destek verir.

- Yaşam çiçeğinin ışığı insanın yolunu aydınlatır.

- İnsanın kendini güvende hissetmesine ve kolay bir yaşam sürmesini sağlar.

- Yaşam çiçeği sembolü üzerinde bulunduran ve meditasyon yapanlar, hayatta çok daha önemli şanslar elde eder.

- Yaşam enerjisini ve başarıları çoğaltır.

Yaşam Çiçeği'nin Etkileri

Bu sembolü üzerimizde taşıdığımızda veya onunla meditasyon yaptığımızda karşımıza çıkan her yeni insan, kültür, inanç yeni bir fırsata dönüşür; bizi maddi ve manevi olarak daha da zenginleştirir ve güçlendirir. Kendimizi her an bir bütünün parçası olarak güvende hissederiz. Korkularımız hafifler. Ruhumuzdaki şükran ve minnet hisleri artar. Tohum olan tüm arzularımız, ruhumuzun ışığı ile beslenerek tüm evreni, ruhu ve bedeni besleyen çiçeklere dönüşür, sihirli meyveler verir.

Telefona arka plan yapabilir, kolyesini takabilir; çıktısını alıp evde girişe, evde en çok vakit geçirdiğiniz odaya asabilir, bardak altlığı olarak kullanabilir, suyunuzu şifalandırabilirsiniz.

Araştırmanın ve gelişmenin saati, yeri ve yaşı olmaz bana göre. Son yıllarda araştırdığım ve hayatıma uyguladığım bir takım inançlardan biridir bu yaşam çiçeği. Her alanda kullanmaya başladım başlayalı daha düzenli, bolluk ve bereket içinde yaşamaya başladım. Dedim ya belki de sadece inanç meselesidir lakin sen bir şeye karar verdiğinde evren onu sana yaşatmak için çalışmaya başlarmış. İnanmak ve hayalini kurduğumuz ne varsa yaşamamız dileklerimle. Sağlıkla kalın.