Araştırma

Müsait Bir Yerde Susar Mısın?

Müsait Bir Yerde Susar Mısın?

Müsait bir yerde susar mısın? Bu soru size bir çağrışım yaptı mı? Toplu taşıma araçlarında ya da takside yolculuk yaparken gideceğimiz yere ulaştığımızda müsait bir yerde bırakır mısınız veya durur musunuz diyoruz. Bu cümleyi günlük hayatımızda başka durumlarda kullanmak mümkün mü?

Belki müsait bir yerde bırakır mısın diyemeyiz ama müsait bir yerde susar mısın? diyebiliriz. Bir öykü kitabında dikkatimi çeken bir cümle vardı. Dil frenimiz boşalıveriyor. Bu cümle ne kadar tanıdık gelmişti okurken, gün içinde evde, işte, sokakta dil freni boşalan kişilere yakından şahitlik ettiğimiz olmuştur. Bu durumun nedeni farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Öfke, tartışma veya sohbet anında gerçekleşebilir.

Bir de kendini ben dobrayım diye nitelendirip dil frenini hiç çekmeyen arkadaşlarımız var ki, bunlar en tehlikeli gruptur. Saç telinden başlayıp, tırnak ucuna kadar eleştirip ben dobrayım alınmıyorsun değil mi diye sorarlar. Karşılığında yok canım ne alınacağım diye cevap aldığında artık durdurmak imkansızdır. Müsait bir yerde susar mısın? diye karşılık verin böyle arkadaşlara durması gerektiği yeri siz söyleyin, yolculuk yaparken nerde ineceğinize siz karar verirken, neden çevrenizdekilerede durması gerektiği yeri siz söylemiyorsunuz?

Unutmayın ki o yolun bir sonu var, yalnız verdiğiniz tavizlerin sonu yok.

Size sorulmasından nefret ettiğiniz bir soru var mı? Size sıkıntı veren bir özelliğiniz ya da durumunuz varsa, onun sizi kızdırması yerine sizin ondan neşe duymanız daha anlamlı olmaz mı? Boyu 2.12 olan bir genç gittiği her yerde insanlar ukalaca laf ettiği için artık dışarı çıkmak istemiyormuş. Bir gün annesi onları alt edemiyorsan, sende onlara katıl diye fikir verdi. Bu gencin tişörtlerinin üstünde; hayır basketbolcu değilim, boyum 2.12 ve burada yukarıda hava çok iyi yazıyor. -Tongue fu’ dan alıntı

Bugün arkadaşımla konuşurken yakın zamanda biriyle görüşeceğini, yalnız karşısındaki kişinin ona konuşma fırsatı vermeyeceğinden yakınıyordu. Ben de bir saniye düşündüm ve müsait bir yerde susar mısın? dedim. Bunun üzerine ikimiz de gülmeye başladık. Biraz daha düşününce farkettim ki; bunu söylemek hiç zor değil. Telefonda konuşurken kıvranmak yerine duracağı yeri söylesen, sağda müsait bir yerde susması ikiniz içinde iyi olmaz mı?

Susmayı, dert anlatmayı, dertleşmeyi durmayı bilmek lazım. Günün sonunda kimse sürekli negatif enerji veren biriyle görüşmek istemez.