Deneme

GÜNCELİN GÜNCESİ

GÜNCELİN GÜNCESİ

2 Ocak 2021'nin son saatlerinde, siyah sisli ocak ayının ilk günlerinde kimse bir bilgisayar başında notlarının arasında bu satırları yazmayı dilememiştir sanırım yılbaşı gecesinde. Yazma eylemini tetikleyen unsurlar hep olagelmiştir hayatımda fakat hiçbir zaman bir devinim olarak sürüp gitmediği kesin. Ve evet hiç bugün ki kadar şiddetli bir istek duymadığım söylenebilir.

Ne çok nen var insan ömründe iki dudak arasından çıkıp siyah mürekkebe damlamayan. Ve yine ne kocaman kocaman urlar var insan aklında cerrahını bekleyen. Elbette bazen cerrahı olabilmeli bazen kalemi kendi hayatlarımızın. Birilerini bekleyerek geçecek değil ya ömrümüz. Bu satırlarda yazılanlar edebi kaygı gütmeyip adem'in hayatına devam edebilmesi zaruriyetinden ortaya çıktığını tekrardan dile getirmek isterim.

İnsanoğlu bülbül değil ki söylenmedik sözler bırakmasın. Söylediğim gibi iki dudak arasından çıkmayan o kadar çok nen var ki hayatlarımızda. Bağırabilseydim dipsiz uçurumların yamacında soluk soluğa, söylemek isterdim ağzıma her geleni. Son zamanlarda sadece küfür edilebiliyor. Yapabileceğimiz en iyi protesto küfür etmek zira. Özgür zannediyoruz ya çoğu kez kendimizi o öyle değil işte bu coğrafyada. Fikirlerimiz hür değil mesela hala. sözcüklerimiz kelepçeli, evet kendimiz kelepçeliyoruz hecelerimizi başkaları kollarımızı kelepçelemesin diye. Doğup büyüyüp öleceğimiz üç adımlık dünyada her şeyi kendimize saklamak zorundayız sanırım. Elbette bu sakınımlı hallerin yararları ve zararları olacaktır ama bu gece bunları düşünmeyeceğim. Ne diyorduk başta sözcüklerimizi serbest bırakabilsek, kendimizi yeterince ifade edebilsek çağımızın sınırlarına erişebiliriz belki. Bu coğrafyada aykırı konuşmak suçtur ama bu coğrafyada, sağanak yağışın yarattığı seller gibi kadın kanı dökülmesi serbesttir. Ne küfürler etmek istiyor yine insan fakat faydasız. Faydasız. Faydasız... Faydalı olacak kişi ya da kurumlar ne yapıyor şuanda diye merak etmiyorum değil. Muhtemelen yumuşak yataklarında bilmem kaçıncı rüyalarını görmekle meşgullerdir. Binlerce çocuğun uykuları zehir olmuşken.