Kısa Hikaye

Gezegenin Kadar Konuş

Bazen içimde oluşan öfkeyi kontrol etmekte zorlanıyorum. Zerre kadarken kısa bir sürede çığ haline gelebiliyor. Sebebi genelde insanlar aslında genelde demek eksik her zaman insanlar. Şu şekilde açıklayabilirim belki; insanlar ve insanların sebep olduğu durumlar. Öfkem o kadar korkunç bir hal alıyor ki zihnimde öfkemin sebebi olan insanlar ile alakalı bir takım fanteziler oluşuyor. Çok canlı ve çok gerçek bu fanteziler beni sakinleştiremiyor aksine çığ olan öfkem okyanusa, dağlara,  çöllere , gezegenlere, galaksiye dönüşüyor.

 

Basit bir örnek; Sabah apartman görevlisi servise geldi ve evin kapısı önünde kimseye zararı olmayacak şekilde duran pusetin temizlik yaparken işini zorlaştırdığını evin içine sokmamı söyledi. Bunun şu an içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde mümkün olamayacağını belirttim. Daha önce pusetin apartman sakinlerinin çocuklarının, bebeklerin puset ve benzeri tekerlekli araçlarını bıraktıkları alana bıraktığımda da oraya benim puset bırakamayacağımı söyleyerek kapı önüne çıkarmamı belirtmişti. Şimdi ise isteği ya evin içine almam yada otoparka koymam. Apartman görevlisinin pusete açmış olduğu savaş fazlası ile rahatsız edici bir hal aldı. Amaç iyi niyet değil buda çok net. Uyumlu ve anlayışlı bir yapım var bu sebepten dolayı istekleri olabildiğince kabul eder ve uygularım ki bu günümüz dünyasında fazlasıyla büyük bir hatadır, suistimale açık olunduğunun göstergesidir. Görevlide durumun farkında ve bu yüzden bir adım öteye taşıyarak isteklerini nereye kadar puset konusunu zorlayabilirimin peşine düştü. Buda öfkemin zerreden - galaksiye hızla geçişine sebep oldu. 

 

Konu aslında ne puset ne de nereye park edildiği. Asıl mevzu ne kadar verirsen, anlayış gösterirsen dahasının istenmesi. Ortak yaşam alanına saygılı olmak ve insanları rahatsız etmemek hassasiyet gösterdiğim konular arasında yer alırken kişisel alanımda kişisel haklarıma saygı gösterilmemesi ben = galaksi yapıyor.

 

Beklenen beklentiyi makul olduğu ve elden gelen kadarıyla yapmaya çalışmak ne zamandır insanlara yetmez oldu acaba. Hep bir üstünlük kurma çabası. Halbuki ortak paydada lineer değil miyiz, statü yok, ekonomik  üstünlük yok. Neticede olduğunca homo sapiens öyle değil mi. Nefes almak ve sayesinde yaşamak ilk eşitliğimiz sanıyorum ki. Ne yani hayır ben fotosentez yaparak hayatta kalıyorum diyen yoktur aramızda kanımca. Nefes alma hakkından doğan eşitlik ne zaman zihnin dehlizlerinde üretilen kompleksler sayesinde ortadan kalktı ve kişi, konum, durum bağımsız üstünlük kurma çabasına döndü. Ortalama bir insan (ortalama burada önemli bir kelime lütfen dikkat, ortalama dışında olduğunu düşünen kimseyi kırmayayım) vücudu 25 elementten oluşur,  bu oluşumun  %99'u 6 element ağırlıklı bölünür. Oksijen %65, Karbon %18, Hidrojen %10, Nitrojen %3,  Kalsiyum %1,4 ve Fosfor %1,1.  Aramızda bu yüzdesel dağılımın kendisi için geçerli olmadığını düşünen varsa işte ortalama bir insan olmamak için ortalamanın üzerinde bir inanca sahip demek. Oluşumun yapı taşlarının yüzdesel dağılımı böyle iken ne alakadır ezmek, üste çıkarak tepinmek. 

 

Ortalama insan olmak istememekte bir alternatif, yani Samanyolu Galaksisinde 17 milyar gezegen var, seç beğen al! Alışkanlıklardan kopmak zordur aman efendim dünyaya benzesin şöyle 2 su birikintisi bir mesire alanı, mangallık et olsun isteyen varsa onlara sevindirici bir haberim var. Sadece bu galakside dünya benzeri 5-10 milyar arası gezegen var. Standart oluşum hoşuna gitmeyen için Sky is the Limit literally. Keyif sizin, eşit oluşum kavramından rahatsız olanlar. Farklı yüzdelerden element ayrıştırarak artık insan olmayabilir ve istediğiniz kast sistem içinde istediğiniz seviyede var olabilirsiniz. 

 

Lütfen asla ve kat'a beni yanlış anlamayınız, Dünya'yı ele geçirmek gibi bir gayem yok. Ben sesini yükseltemeyen, çamurlaşamayan, öz benliğimi olduğu gibi kabul etmiş aciz bir varlığım. Oluşumunda benden 1,2 kat daha fazla Karbon barındıran yada daha fazla Oksijen yada bilemiyorumki benzersiz bir elementi yapı taşı olarak bünyesinde barındıranlar, potansiyelinizin buralarda heder olmasına dayanamam. Bu yüzdendir ki takip ettiğim kadarıyla Dünya dışı boş arazilerde, bakir topraklarda yapılacakların sınırı yok seçenekler çok geniş, hatta bir takım farkındalar fırsatları değerlendirme çalışmalarına başladı. Kolonileşme için köy heyetleri, dernekler, kar amacı gütmeyen(şimdilik) organizasyonlar sıkı çalışıyor. Hangi gezegende ne yapılabilir, üste vazife olmayan işlerin meslek olarak Samanyolu'nun nerelerinde değer görüp, prim yapabileceği analizler ile Excel'leniyor. İstihdam büyük, bu sebeple hummalı bir uğraş devam ediyor.  Haklı olarak sadece yerli solar sistemde mevcut gezegenler etrafında bu süreçler sürüyor ama derseniz ki buda kesmez, az dişinizi sıkın efendim. O da olacak, yabancı gezegenlere de ilerlenecek. Eğer örgütlenmeler hız kesmeden devam ederse arzu edilen gaye için para toplanıp süreç hızlanabilir, yeterki inanın! 

 

Yeni yaşam formları için Dünya'mızdan yerleşmeye gidecek koloniler bir çok hizmet götürebilir. Bebek puseti nedir, nereye konur konusunda hizmet vermek isteyenler varsa büyük bir istihdam olduğunu duydum. Benim gibi bu tarz hizmetlerin gereksiz olduğuna inanan insanların kazanç kapısı bulamayacağı ama yırtıcı girişimcilerin "kendilerine vazife" gördükleri her ama her konunun iş alanına dönüşeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Böyle kusursuz bir macera için fazlası ile cesur olmayan sıradan element birleşimi olan bendeniz süklüm püklüm yaşayıp galaksi kelimesini sadece öfkemde metafor olarak kulanabilirken siz gözü kara olanlar ise uzay fiziği bilginize birde deneyimler ekleyeceksiniz. Ve evet haklısınız standart bir insan element yapısından daha fazlasısınız.  Bilgi birikimi ve tecrübe konusunda da ben ve benzerlerimden katbekat ileride olacaksınız.

 

Üstünsünüz demek istemiyorum, sebebi şudur, malum ben her canlının haklarına yüksek oranda saygı göstermeye çalışan bir yerli vatandaşım, Dünya dışı yaşam biçimlerine karşıda tavrım budur. Nede olsa onların üstünlük anlayışı farklı olabilir. Ama oralarda Outlier olacağınızın garantisini verebilirim. Yeni vatanlarınızın eski vatandaşlarına götüreceğiniz hizmetler sizi standardın dışında işte tam olmak isteyeceğiniz yere taşıyacaktır.