Deneme

AYNALAR

İnsanların,dönüm noktaları vardır. Hayatın gidişatını değiştirecek,öznel bir güç kavrar bizi. Kişi; kör,yürüyen bir et parçasıdır. Bir savaşa hazırlanır gibi, kendini cahilce donatmaya hazırdır. Bunu, eğitim anlamında ya da fiziksel anlamda yapabilir. Bu yola, güveni de alet etmekten çekinmez. Uzayda yürüyormuşcasına boşlukta debelenir sarhoş olana dek. Bir defa kendini tanımaya görsün, o zaman tüm düğümler çözülecektir.

    Bu kendini tanıma; ilgi alanını,iyi-kötü yanlarını ele alarak hayatın değerlendirmesini yapmaktır. Böyle bir durumda insanın kendini sorgulaması dışında, kendini görmesi iyi gelir. Birtakım durumları da yerine oturtur. Batıl yönünden olumsuz eleştiri alsa da, aynalar görmemizi sağlar. Kişiliğimizi,yüzümüzün yapısını,yumuşatma çabalarımızı... Maçta yapılan bir, oyuncu değişikliği gibi aynalar gösterge olur. Aynaların bazen dönüm noktamız olması dışında, bizlerden iyi enerji alıp yansıtması da olağandır. Hayat da böyledir; güzel söze guzel cevap verilir. Biz, bunu çocukluğumuzda yapmaya başladık. Aynanın karşısına geçip tanımaya başladık. Herşeyin bizden bir yansıma olduğunu bilirsek bakışımız da değişecektir. Bu enerjiyi saklayıp hayata bıraktığımızda yaşam çizgimiz oluşuyor. İyi bakıp iyi görmeli, herşey de olduğu gibi. Hayatımızda yolunda gitmeyenleri de aynalara yamamamız bu yüzden. Bir objeye, yapabileceğinden daha fazla anlam yüklemek fazlasıyla bağnazlığa sürüklemez mi? Oysa ki bağımsızlığın tadını çıkarıp kendini,içini görmek varken. İnsanı koşulsuz bağlanmaya iten bir durum vardır. Hepimiz, yalnızlığın korkutuculuğuna  o kadar inanmışız ki tüm görüşlere körü körüne tutunmuşuz. Yaramaz bir çocuk gibi oradan oraya atılmışız. Varlığımızı doldurmak adına o kara düşünceleri de beyaz almışız. Her an karşımızda görünmez bir aynanın bizi yansıttığını unutmuşuz.

    Aynalara ne kadar batılı yüklersek yükleyelim bir yanılsama olduğumuz gerçeğini kabul etmeliyiz. Tüm maddiyat bizim aracımız, insanî durumlardan uzak. Algılardaki değişimin bizlere uzanan bir yardım eli olduğunu kabullenmekle başlayabiliriz. Uzaklara fırlatılan bir bumerang, hayatımızın baş kahramanı. Kısacası güzelliğinin yansıması,birçok güzelliği de getirecektir.