PAZARLAMA VE SUNUM

6.SOKAK                                 DIŞ/GÜN

 

Genç ve ihtiyar adam uzaktan görülür. Sokakta bir arabaya yanaşırlar ve ihtiyar uzaktan kumandasıyla arabasının kapılarını açar. Birlikte arabaya binerler ve Gencin çalıştığı şirkete doğru yola koyulurlar.

7.ARACIN İÇİ                             İÇ/GÜN

 

İHTİYAR – Eee anlat bakalım delikanlı, biraz daha iyi misin? Kimsin ne işle meşgulsün? Bu baş ağrıları normal bir şey değildir. Herhangi bir rahatsızlığın falan var mıydı?

GENÇ – Öncelikle beni arabanızla işyerine bıraktığınız için teşekkür ederim. Adım Yazgı bir yazılım şirketinde yazılım geliştiricisi olarak iş yapıyorum. Uzun yıllar bilgisayar başında çalışmamdan dolayı olsa gerek son 2 gündür bu tarz baş ağrıları ile karşı karşıyayım.

İHTİYAR – Memnun oldum benim adım da Gökay. Söylediklerin ve yaptığın işi göz onunda tutacak olursak beyin nöronların zamanla kullanılamaz hale gelir ve sinir sistemini yıpratabilir. Uzun yıllar bilgisayar sektöründeyim dedin fakat bu sinirsel çöküntünün asıl kaynağı olamaz, muhtemelen saatlerce ve hatta uykusuz geceler geçiriyorsun ve bu da seni ister istemez etkisiz kılıyor baş ağrılarını bayılma nöbetlerini tetikliyor. Toplantı çıkışı mutlaka muayenehaneme gidip bir tomografini çekip durumunu inceleyelim.

GENÇ – Dedikleriniz çok doğru kesinlikle katılıyorum. Her neyse iş yerime de geldik şurada otopark girişinden girebilirsiniz.

8.OTOPARK                                İÇ/GÜN

 

Genç araçtan iner ve arabadaki ihtiyara seslenir.

GENÇ – Buraya kadar bıraktığınız için teşekkür ederim. Benim toplantım birkaç saat sürer siz isterseniz beni beklemeyin ben toplantı çıkışı muayenehanenize uğrarım.

İHTİYAR – Benim için fark etmez ama toplantıdan sonra muayenehaneme uğrarım diyorsan kartımı vereyim. Ben seni muayenehanem de beklerim.

GENÇ – En doğrusu da bu olur hem sizi de yolunuzdan, işinizden alıkoymamış olurum.

İhtiyar ceketinin cebinden bir adet kartvizit çıkartır ve gence doğru camdan uzatır.

İHTİYAR – Buyur evlat bu benim kartvizitim. Toplantın bitince mutlaka yanıma uğra, kaç saat sürerse sürsün ben bütün gün muayenehanem de seni bekleyeceğim.

Genç kartviziti alır ve cebine koyar.

GENÇ – Tekrardan teşekkür ederim efendim. Sizi buraya kadar yordum. Toplantı çıkışı mutlaka yanınıza uğrayacağım. Hoş çakalın!

Genç arabadaki ihtiyara el sallar ve kameranın kadrajından çıkana kadar arkasından bakar. İhtiyar gözden kaybolunca otoparkın merdivenlerinden koşarak çıkar.

9.ŞİRKET                                 İÇ/GÜN

 

Şirketin holünden asansöre yönelir ve üst kata çıkar. Ardından patronunun kapısını çalar. Patronunun seslenmesiyle içeri girer.

 

 

10.PATRONUN ODASI                        İÇ/GÜN

 

PATRON – Yazgı tam zamanında geldin ben de tam toplantı odasına geçiyordum.

GENÇ – Efendim kusura bakmayın daha erken gelecektim ama yolda baş ağrısı ile birden bayılmışım çevrede bulunan halkın sayesinde kendime geldim.

PATRON – Baş ağrısı ile bayıldım derken bir şeyin yoktur umarım. Ayrıca çip ile ilgili bir sıkıntı olmasın?

GENÇ – Gece siz aradığınızda kodların üstünden son bir kez geçiyordum. Tüm kontrolleri yaptım dosyayı kaydedip uyudum ama inanın bana sadece 1-2 saat kestirdim. Çipe herhangi bir zorlama veya zarar vermiş olma ihtimalim olamaz. Kalktığımda kodları son bir kez daha kontrol ettim ama herhangi bir sorun göremedim sonra sabah oldu ve koşa koşa buraya geldim.

PATRON – Neyse neyse biz yavaştan toplantıya geçelim istersen. Müşterilerimizi bekletmeyelim. Prototip ve kodların bulunduğu laptop yanında değil mi?

GENÇ – Evet efendim ikisi de yanımda, çantamda.

PATRON – Hadi o halde toplantı salonuna geçelim.

GENÇ – Peki efendim buyurun.

11.TOPLANTI ODASI                        İÇ/GÜN

 

Toplantı odası U şeklinde bir masadan oluşmaktadır. Masada oturmakta ve beklemekte olan 4 kişi göze çarpmaktadır.

PATRON – Kusura bakmayın umarım çok fazla bekletmemişizdir.

MÜŞTERİ 1 – Çok fazla vaktimiz yok tam vaktinde geldiniz. İsterseniz hemen başlayalım.

Genç müşterileri bekletmemek adına laptop çantasını masaya koyar ve içerisinden laptop ile prototipi çıkarır.

GENÇ – Efendim öncelikle kendimi size takdim edeyim. Adım Yazgı bu şirketin yazılım geliştirme departmanında çalışıyorum. Bu görmüş olduğunuz prototip insansı bir yapay zekâ uzaktan bağlantı ile gerekli kurulumlar yapıldıktan sonra aktif hale geliyor. Savunma sanayisinden tutun da inşaat, muhasebe, karışık problemler ve birçok alanda kullanabileceğiniz bir yazılım. Görmüş olduğunuz çipin tutma aparatını sadece bir şırınga yardımıyla deri altına yerleştirerek çipi rahatlıkla tutturabiliyoruz. Takılıp sökülmesi sayesinde herhangi bir hasar alma durumunu ortadan kaldırmış oluyoruz. Nasıl çalıştığına gelecek olursak. Birçok alanda uzman kişilerin de yardımlarını alarak oluşturduğumuz havuz sayesinde karşıla bileceğiniz tüm problemleri ve sorunları bu yapay zekâ çipi ile çözüyorsunuz. Lafı fazla uzatmadan nasıl çalıştığına geçerim isterseniz. Üzerinde çalıştığım ve test aşaması henüz tamamlanmamış bir prototip mevcut bunun üzerinden size görsel olarak bir anlatmak isterim.

MÜŞTERİ 2 – Söyledikleriniz çok heyecan verici şeyler eğer gerçekten böyle bir yazılım yapmayı başardıysanız bunu görmek isteriz.

GENÇ – O halde arkanıza yaslanın ve beni dikkatlice izleyin! Ensemde görmüş olduğunuz çip bu yapay zekanın anahtarı, bunun sayesinde beynimdeki nöronları uyararak çözülmesi gereken problemleri dakikalar içerisinde çözebiliyorum. Şimdi bana oldukça zor, insan zekasının saatlerce çözemeyeceği bir problem vererek başlayın.

Müşterilerden birisi ona dünyanın en zor problemi olan problemi uzatır. Genç sadece ensesindeki çipi açarak problemi çözmeye başlar. Problemi çözmesi sadece 2 dakikasını alır.

MÜŞTERİ 3 – Bu nasıl olur böyle bir şey mümkün olamaz. Bu problemin çözüm süresi zeki bir insan zekasıyla 10 dakika sürmektedir.

GENÇ – Dilerseniz başka problemlerle de bunu test edebilirsiniz.

Masada oturan diğer müşteri başka bir problem yazarak gence uzatır. Gencin bu problemi çözmesi de yalnızca 3 dakikasını alır.

MÜŞTERİLER – (Hep bir ağızdan) bu olağan üstü bir icat.

PATRON – Evet beyler icadımızı gördüğünüze göre artık iş konuşmaya başlayabiliriz. Dilerseniz sözleşme faslına geçelim.

MÜŞTERİ 1 – Sözleşme faslına geçmeden önce birtakım sorularımız olacak.

PATRON – Tabi ki soru sormakta özgürsünüz bizler de sorularınızı cevaplamakta geri adım atmayacağız ki aklınızda bir şey kalmasın.

MÜŞTERİ 1 – Öncelikle bu icadın birçok alanda kullanılabileceğini söylediniz. Yazgı Bey kısaca bahsetti ama bu alanlar için bizim için önemli. Hangi alanlar olacak. Onun dışında bu icadın kullanımı sırasında herhangi bir yan etkiyle karşılaşıldı mı personeliniz bu konu hakkında herhangi bir sorunla karşılaştı mı? Ve son olarak bu icadın piyasaya sürüldükten sonra maliyeti ne olacak?

PATRON – Evet Yazgı Bey ‘in de söylediği üzere bu icat birçok alanda kullanılabilecek. Sağlık sektörü, Savunma Sanayisi, Eğitim sektörü, Yazılım ve Donanım Sektörü vb. İnanın bana uçağı bucağı yok. Birçok alana ev sahipliği yapacak bir mucize icattan bahsediyoruz. Diğer sorunuza gelecek olursak bu icadın test aşaması ve yazılım kısmıyla Yazgı Bey ilgileniyor. Kullanım aşamasında herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını haftada bir sağlık kontrollerinden geçilerek takip ediyoruz. Şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık. İcadın maliyetini soracak olursanız. Şu an sadece 2 adet prototip yaptık. Prototipler üzerinden maliyet hesabı yapamıyoruz. Çünkü şu an tekil fiyatları daha pahalıya geliyor. Ama seri üretime geçince bu fiyat yarı yarıya düşecektir.

MÜŞTERİ 1 – Sorularımızı cevapsız bırakmadığınız için teşekkürler. O halde biz de sizinle bu sözleşmeyi imzalamak istiyoruz.

Patron ve Genç birbirine bakar ve yüzlerinde bir memnuniyet ifadesi vardır. Birden Genç başını tutarak acı içinde bağırmaya başlar.

PATRON – Yazgı evladım iyi misin?

MÜŞTERİ 1 – Ne oluyor ona yoksa kullandığı cihazın yan etkisi mi?

PATRON – İnanın bana bilmiyorum ilk defa böyle bir şey oluyor. Yazgı evladım iyi misin kendine gel?

Genç başını tutarak acı içinde bağırıp dönmektedir. Dönme esnasında kamera ensesindeki çipe zoom yapar. Çip turuncu renkte yanıp sönmektedir. Birden durur patrona ve müşterilere dönerek;

GENÇ – Siz de kimsiniz? Ben kimim neler oluyor burada

PATRON – Yazgı evladım ben senin patronunum bu beyefendiler de müşterilerimiz bu icat için sözleşme imzalayacaklardı unuttun mu?

GENÇ – Ben Yazgı, Ben Yazgı, Ben Yazgı

PATRON – Evet evladım senin adın Yazgı

MÜŞTERİ 1 – Bu Genç hiç iyi görünmüyor. Sanırım cihazın yan etkisine şahit oluyoruz. Bu halde bu sözleşmeyi imzalamamız mümkün değil.

 

PATRON – Beyler sakin olun. Yazgı Bey bu cihaz ve yazılım için günlerdir uykusuz kaldı bu şekilde rahatsızlanması normaldir.

GENÇ – Ben Yazgı, Ben Yazgı, Ben Yazgı

MÜŞTERİ 1 – Söylediğinizi anlayabiliyorum ama baksanıza sanki bir şey onu ele geçirmiş gibi davranıyor. Bir robot gibi konuşuyor. Bu hiç iyi değil.

Tam o esnada Genç birden yere yığılıp kalır. Ekran kararır ve bir flashback görürüz.