Lara Projesi

G

Olayların başlangıcını biliyor musun?t

Y

Kutüphaneci olarak elbette bunu bilmek ve saklamak zorundayım. Artik sende resmi olarak kutuphaneci olduğuna göre sana biraz anlatabilirim ama asil derslerimiz toplanmadan sonra kütüphaneci ilan edildikten aonra olacaktır.

G

Tamam, anladım. Dinliyorum ama olayların başlangıcını istiyorum. O ilk kıvılcımı cikaran olay neydi? Ya insan veya başka birşey

Y ( Lara yi gösterek)

Bütün olay onunla basladi. O öldükten sonra babası onu birebir taklit eden yapay zeka destekli bir robot yapmaları için bir grup insanla çalıştı. Onlara para ve hatta sonrasında holdingini bile birakti. ( meraklı bakislar) ben sana bu kelimeleirn ne anlama geldiğini anlatacağım. Eski dünya dilini de öğreneceksin. Yoksa bu kitapların çoğunu anlayamazsın. Her neyse bu kız öldükten sonra babası büyük bir yaş içine girdi ve bir türlü çıkamadı. Öldüğünü bir türlü kabullenemiyordu. Bu durum onu ailesinden de uzakladtirdigi gibi bir de eşiyle de boşandı. Asıl olay ise ondan sonra başladı. Gruba kızının taklidini istedi. Ekip uzun ve meşakkatli süren çalışmaların sonunda başardı. Ses, goz rengi, saç uzunluğu, olaylara tepkileri hatta deri çizgileri dahil aklına ne gelirse işte. Proje bittiğinde babası hem hasta hem de epey yaralanmıştı ve son yıllarını kızıyla birlikte bir çiftlik evinde geçirdi. Adam öldükten sonra vasiyeti gereği kızı da yanına gömülecek ve projeye ait bütün veriler silenecekti.

G

Anladığım kadarıyla vasiyete uymamislar

Y

Aslında uymuslar kızın bir kopyasını yapmışlar ve verilerin hepsininyedeklemisler. Adamın avukatı hem verilerin silinip laboratuvarın kapatıldığı hem de adam ve kızının yanyana gömüldüğünü teyit edip dosyayı kapattı. Yaklaşık on bir yil sonra ise çok Zengin bir ailenin oğulları bir davette arıza yapınca verilerin kopyalandıgi anlasildi ama is isten gecmisti.