Küçük Maceram

Polonya 'ya  gitme amaçlarının tarihi olaylara karşı ilgi ve bu meraklarını o ülkelere giderek gidermek istediklerini söylemişlerdi. Ali' : "Nazi Almanyası'nın 1 Eylük  1939' da Polonya' yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı' nı başlatmış olması bu ülkeyi görmek için sıralayabileceğim nedenlerin arasında ilk sıradadır diyebilirim." dedi. Bu sırada Kenan araya girip; "Tabi bundan önceki seyahatimiz ise Almanya' ya olmuştu diye ekledi ve elindeki gezi haritasına göz gezdirirken bana baktı ve senin Polonya' ya gitmekteki amacınnedir Orhan? diye bir soru yöneltti.

          Bu soruya vereceğim tek bir cavabım vardı. "Benim amacım babamın güvenini kazanmak ve onu mutlu etmek." Ali ve Kenan bu cevabımdan pek bir anlam çıkaramamış gibi yüzüme baktılar ve daha da açıklayıcı olmam gerektiğini hissettim. Benim baba mesleği denizdir Deniz işletmeciliği ile ilgileniyoruz. Akaylar Deniz İşletmeciliği ve birde tersanemiz bulunuyor. Ben de İstanbul Üniversitesi Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesinden yeni mezun oldum. Baba mesleği demiştim ya ben de babamın izinden gittim. Biz iki kardeşiz, abimin de denize meraklı ve ilgili olmasını babam çok istemiştir. Ama o meceralarının peşinden gitmeyi tercih etti. Dağ tırmanışları, paraşütle atlamak ve ormanda kamp yapmak hayallaerinin sadece bir kısmı diyebilirim. Ölmeden önce yapılması gerekenler adında bir liste yaptı kendine ve hayallerinin peşinden gitti.

          Ben onu da anlıyorum, insan bir kere geliyor bu dünyaya macerelarının peşinden koşmanın mutluluğunu başka hiçbir şey veremez diye düşünüyorum. Ben Polonya' ya giderken o da şuanda Rusya' ya gidiyor. St. Petersburg' da bulunan kayak festivalini kaçırmak istemediğini söylemişti bizlere. Bu sabah havalimanında iki yolcusu vardı annem ve babamın, biri Polonya diğeri Ruya. Babam çok soğukkanlı biridir, ama annemin ona nispeten daha duygısal olduğunu söyleyebilirim. Gözyaşlarını silerken "çabuk gelin evlatlarım" diyebildi ayrıldığımızda. Babamın çok yakın arkadaşı bulunuyor Polonyada, askerlik arkadaşı Sabahattin amcanın yanına gidiyorum. Uzun yıllar deniz işletmeciliği ve tersane işleriyle ilgilendiler. Daha sonrasında Sabahattin amca Sabahattin amca Polonya Poznan'a yerleşme kararı almış. Uzun zamandır kendisi orada yaşıyor, ailesini ve işini orada kurdu deniz işletmeciliğine orada devam ediyor. Babamın yurt dışında bulunan en yakın arkadaşından öğreneceğim çok şeyin olduğunu ve daha deneyim kazanmam için üç aylık bir iş seyahati yapmamın kariyerim açısından da çok iyi olacağını düşündü. Hem de kendisinden sonra işletmeyle ilgileneceğim için her şeyin mükemmel olmasını istiyor. Bu göreve benden önce abimin gelmesini istese de bunun gerçekleşemeyeceğini anlayınca umutlarını bana başladı. İşte bu nedenle babamın güvenini boşa çıkarmamak için Polonya Poznanda ikamet eden Sabahattin amcanın yardımcılığını üstlenmiş olacağım.

       “Bütün yüklerini sırtına almış gibi görünüyorsun” diyerek araya girdi Kenan. Biraz rahatla istersen  Orhan. Seyahat etmek özellikle yurtdışına seyahat etmek gerçekten çok harika bir şeydir. Aliyle birlikte planımız Polonya’nın tarihini yerinde incelemek ve keyifli vakit geçirmek. Tarihi ve askeri müzeleri, kutsal ve dini yerleri, tarihi yürüyüş alanları, seminerler, paneller, konferanslar şeklinde uzun bir seyahat planı bizleri bekliyo