Gerçek bir hikaye. Zor bir konu. Hayata geçirme süreci nasıl ilerledi?

Erhan Baytimur: Hazırlık aşaması yaklaşık bir buçuk sene sürdü. 15 Temmuz sürecinden önce hazırlandı ama hayata geçmesi biraz süre aldı. Özellikle aksiyon kısımları zor geçti.
Açelya Elmas: Öncelikle çok onur duydum. İnanın her ne kadar tanımlarken rol desek de bu film rol yapmanın mümkün olmadığı özel bir projeydi. Filmin konusu ülkesi ve bu ülkenin değerleri için soğuğu sıcak, geceyi gündüz yapan en zor şartlarda görev bilinci en üst seviyede bordo berelilerdi.
Çekimler nasıl geçti?
Cenk Ertan: Resmen kısa dönem bir askerlik yaptığımızı söyleyebilirim. Askeri ve silah tutuş eğitimleri aldık. Zaten set boyunca yanımızda emekli bir bordo bereli asker vardı. Çekimlerimiz Osmaniye ve Adana Kozan’da gerçekleşti. Günde 15 saat bir arazide olmak gerçekten zorlayıcıydı. Her anlamda bu kadar özel eğitimler almış bir askeri canlandırabilir miyim diye de açıkça çok düşündüm.
Erhan Baytimur: Osmaniye Türkiye’de en çok şehit veren ilimiz. O yüzden orada çekmek istedik. Hem oyunculuklarda hem de mekanda doğalı yakalamaya çalıştım. Açelya Elmas: İşte ‘zor’ kelimesini kullanmak gerekirse burası kelimenin tam anlamıyla hakkını veriyor. Çelik gibi sert bir meslek var karşınızda. Siz bu insanların çelikten bedenlerini, tabiri yerindeyse seven, aşk taşıyan, özlem duyan, hissiyatlı yani insani taraflarını seyirciye yaşatıyoruz.
Çekimlerde beş milyon harcandığı söyleniyor...
Erhan Baytimur: Ne söylersem yalan olur ama tabii Hollywod ile kıyaslanamaz. Adamların bir sahnede harcadığı parayla biz film