FLASHBACK VE KARAR

12.VAPUR İSKELESİ                        İÇ/GÜN

 

Genç sokakta yerde uzanmış yatmaktadır. Etrafında bir kalabalık toplanmış ona yardım etmeye çalışıyordur. Etrafındaki kalabalıktan biri nabzını yoklar her şey normal görülmektedir. Kalabalığın içinden başka birisi de telefonla ambulansı arayacağı esnada genç birden kendine gelir ve zıplayarak ayağa kalkar.

GENÇ – Ne oluyor burada siz kimsiniz? Etrafımda neden toplandınız? Neredeyim ben?

Kalabalıktan yaşlıca büyük biri usulca gencin yanına sokulur.

İHTİYAR – Evladım sakin ol! Az önce başını tutarak bağırmaya başladın ve acının şiddetinden olsa gerek birden yere yığılıp kaldın sonra hiçbir şey olmamış gibi olduğun yerden zıplayarak kalktın.

 

Genç şaşkın bakışlar arasında bir ihtiyara bakar bir kendini yoklar. İçinden “Bana ne oldu? ben bu anı bir kere daha yaşadım. Dejavu mu oldu? Ama bir önceki anımsamamda bu ihtiyar bana Doktor olduğunu söylemişti. Daha fazla dayanamaz ve ihtiyara;”

GENÇ – Efendim siz doktor muydunuz?

İHTİYAR – Evet evladım nereden anladın?

GENÇ – Gözlemlerime bakarak sizin bir doktor olabileceğiniz çıkarımına vardım.

İHTİYAR – Çok iyi bir gözlemcisin yoksa dedektif, polis vb. bir işle mi meşgulsün?

GENÇ – Nerede, ben sıradan bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum.

İHTİYAR – Anlaşılan yoğun bir tempoyla çalışıyorsun. Tabi bu baş ağrılarını ve bayılmalarını tetikleyecek başka bir rahatsızlığın yoksa?

GENÇ – Bildiğim kadarıyla yok efendim. Haftada 1 kere rutin kontrollerim var onlarda herhangi bir sorun çıkmadı.

İHTİYAR – Neden bu kadar sıklıkla kontrole gidiyorsun peki?

GENÇ – İşyerinin rutin prosedürleri diyelim. Sözleşmem gereği haftada 1 kere kontrollerden geçmeliyim.

 

İHTİYAR – Yazılım geliştiricisinin bu tür kontrollerden geçtiğini de ilk defa senden duyuyorum.

GENÇ – Maalesef benim yaptığım işin bir takım problemli yönleri var. Neyse efendim sizin de vaktinizi almayayım hastanız vs. vardır onları bekletmeyin.

İHTİYAR – İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş. Şu senin ani baş ağrılarını ve bayılmalarını bir kontrol etmek isterim tabi müsaade edersen.

GENÇ – İnanın efendim o kadar sık hastaneye gidiyorum ki buna ayıracak çok vaktim yok hem zaten az önce de belirtiğim gibi zaten benim düzenli kontrole gittiğim bir doktorum var.

İHTİYAR – Sen bilirsin evladım doktorun kim bilmiyorum ama bu tür kontroller uzman hekimler tarafından kapsamlı cihazlarla yapılmalı. Ben teklifimi yaptım gerisi sana kalmış.

GENÇ – Her şey için teşekkür ederim efendim.

Genç birden panikle;

GENÇ – Hay aksi benim bir toplantım vardı oraya gidiyordum. Acilen toplantıya yetişmeliyim.

İHTİYAR – Sakin ol evlat! Gideceğin yere kadar ben seni bırakabilirim.

GENÇ – Gerçekten benim için böyle bir iyiliği yapar mısınız?

İHTİYAR – Sırtımda taşıyacak değilim ya aracımla gideceğin yere kadar bırakırım. Hem yolda bana biraz da kendinden söz edersin.

GENÇ – Tamam beyefendi teklifiniz çok cazip geldi zaten toplantıya da kılı kılına yetişebilirim. Bu iyiliği bana yaparsanız çok sevinirim.

İHTİYAR – Hadi o halde aracım şu sokakta gidelim.

Genç birden duraksar. Ve kendi kendine “Bu nasıl olabilir bu anı ben bir kere daha yaşadım. Evet evet adım gibi eminim bu doktor yine beni arabasıyla toplantıya bırakmayı teklif etmişti sadece birkaç farklılık dışında hemen hemen hepsi aynı. Bana neler oluyor.

İHTİYAR – Hadi delikanlı gelmiyor musun? Toplantıyı kaçıracaksın.

GENÇ – Kusura bakmayın efendim bir an dalmışım, hadi yola koyulalım.

 

13.SOKAK                                DIŞ/GÜN

 

Genç ve ihtiyar adam uzaktan görülür. Sokakta bir arabaya yanaşırlar ve ihtiyar uzaktan kumandasıyla arabasının kapılarını açar.

Birlikte arabaya binerler ve Gencin çalıştığı şirkete doğru yola koyulurlar.

 

 

 

14.ARACIN İÇİ                            İÇ/GÜN

 

İHTİYAR – Eee anlat bakalım delikanlı, biraz daha iyi misin? Kimsin ne işle meşgulsün? Bu baş ağrıları normal bir şey değildir. Herhangi bir rahatsızlığın falan var mıydı?

Genç dalmış camdan dışarıyı seyretmektedir ve ihtiyar adamın konuşmalarını duymaz. Kendi kendine; “Böyle bir şey nasıl olabilir aklım ermiyor tam bir döngüde dejavu yaşıyorum. Kırılmayan bir dejavu her şeyiyle bire bir aynı sadece ufak tefek farklılıklar var.

İHTİYAR – Evlat orada mısın? Yine bir yerlere daldın iyi misin?

GENÇ – Kusura bakmayın efendim toplantıda yapacağım sunu ile ilgili derin düşüncelere dalmışım. Sizi de buralara kadar yordum. İnanın bu borcu size nasıl ödeyeceğim bilemiyorum.

İHTİYAR – Biz doktorlar hastalarımızı yarı yolda bırakmayız, tesadüfen karşılaşmış olsak da seni bu halde orada bırakamazdım. Az önce sana bir şeyler sormuştum yinelemek isterim. Kimsin ne işle meşgulsün? Bu baş ağrıları normal bir şey değildir. Herhangi bir rahatsızlığın falan var mıydı?

 

 

 

Genç bu konuşmanın yenilenmesinden rahatsız olacak ki gözleri fal taşı gibi açılmış ihtiyara bakar. “Bana neler oluyor bu konuşmaları tekrar ve tekrar neden yaşıyorum. Acaba kullandığım yazılımın bununla bir bağlantısı olabilir mi?” Silkelenir ve kendine gelir ihtiyarın sorusunu cevaplar;

GENÇ – Adım Yazgı bir yazılım şirketinde yazılım geliştiricisi olarak iş yapıyorum. Uzun yıllar bilgisayar başında çalışmamdan dolayı olsa gerek son 2 gündür bu tarz baş ağrıları ile karşı karşıyayım.

İHTİYAR – Memnun oldum benim adım da Gökay. Söylediklerin ve yaptığın işi göz onunda tutacak olursak beyin nöronların zamanla kullanılamaz hale gelir ve sinir sistemini yıpratabilir. Uzun yıllar bilgisayar sektöründeyim dedin fakat bu sinirsel çöküntünün asıl kaynağı olamaz, muhtemelen saatlerce ve hatta uykusuz geceler geçiriyorsun ve bu da seni ister istemez etkisiz kılıyor baş ağrılarını bayılma nöbetlerini tetikliyor. Seni çok sık boğaz etmek istemem ama dilersen toplantın bitene kadar seni bekleyebilirim. Toplantı çıkışı da benim muayenehaneme geçeriz bir rutin kontrolden geçeriz olmaz mı?

GENÇ – Söz vermek istemiyorum ama toplantımın gidişatına göre bakarız. Her neyse iş yerime de geldik şurada otopark girişinden girebilirsiniz.

15.OTOPARK                               İÇ/GÜN

 

Araç otoparka yönelir ve otoparktan için girer. Genç araçtan iner ve arabadaki ihtiyara seslenir.

GENÇ – Buraya kadar bıraktığınız için teşekkür ederim. Benim toplantım birkaç saat sürer siz isterseniz beni beklemeyin ben toplantı çıkışı muayenehanenize uğrarım.

İHTİYAR – Benim için fark etmez ama toplantıdan sonra muayenehaneme uğrarım diyorsan kartımı vereyim. Ben seni muayenehanem de beklerim.

GENÇ – En doğrusu da bu olur hem sizi de yolunuzdan, işinizden alıkoymamış olurum.

İhtiyar ceketinin cebinden bir adet kartvizit çıkartır ve gence doğru camdan uzatır.

İHTİYAR – Buyur evlat bu benim kartvizitim. Toplantın bitince mutlaka yanıma uğra, kaç saat sürerse sürsün ben bütün gün muayenehanem de seni bekleyeceğim.

Genç kartviziti alır ve cebine koyar.

GENÇ – Tekrardan teşekkür ederim efendim. Sizi buraya kadar yordum. Toplantı çıkışı mutlaka yanınıza uğrayacağım. Hoş çakalın!

Genç arabadaki ihtiyara el sallar ve kameranın kadrajından çıkana kadar arkasından bakar. İhtiyar gözden kaybolunca otoparkın merdivenlerine doğru yönelir ve içinden sayıklamaya başlar.

GENÇ – Bana tam olarak ne oluyor geçmişi mi hatırlıyorum yoksa geleceği mi tahmin ediyorum? İkisi de saçma belki de sıradan bir dejavu yaşıyorumdur. Bunu anlamanın bir tek yolu var. Şimdi toplantıya katılmayacağım ve doktorun muayenehanesine gidip kontrolden geçeceğim. Tabi öncelikle bunu patrona bildirmem lazım.

Genç cebinden telefonu çıkartır ve patronunu arar rahatsızlandığı için toplantıya katılamayacağını söyler.

GENÇ – Efendim bu işin sizin için ne kadar önem arz ettiğini biliyorum ama ne yazık ki kullandığım prototip yazılımından kaynaklı bir sorun var, kesinlikle kontrolden geçmeliyim. Bu işin sonu hiç iyiye gitmiyor.

Genç konuşmasını sonlandırıp telefonu komple kapatır. Ve ağır adımlarla girdiği otoparktan çıkar.