Enkanto — Sihirli Dünya Film İncelemesi

Animasyon filmlerinin sayısı zamanla artıyor. Bunun çeşitli sebepleri olsa da en güçlüsü çok izlenmeye yatkın olmasıdır. Çünkü sinemaya yalnız gidemeyecek çocuklar yanlarında en az birini daha götürmek zorunda. Oyuncak vb. satış değeri de cabası. Ama asıl etkilisi ikisi bir arada olanlarda saklı. Yani çocuklara ve büyüklere aynı anda hitap edenlerde. Böylece filmler daha çok insana ve zamana ulaşabiliyor.

Enkanto, Sihirli Dünya , Disney ,Çocuk ,Film İnceleme ,Blog , Kolombiya Mükemmeliyetçilik, Beklentili Ebeveyn Modu
Photo by Alexander Dummer on Unsplash

Sihirli Dünya (Enkanto) da öyle. Kıssadan hissesi mükemmeliyetçilik üzerine. Hazırsanız buyurun okumaya.

DİKKAT!

SPOILER ALERT : FİLMİ ANLATMASAM DA BU YAZIDA İZLEMEYENLER İÇİN SÜRPRİZLERİ KAÇICAK DONELER VARDIR.

TELİF HAKLARINDAN DOLAYI FİLMİN RESİMLERİNİ KULLANMADIM.

MERAKLISI BURADAN FİLMDEN KARELERE VE FRAGMANLARA BAKABİLİR.

Enkanto, Sihirli Dünya , Disney ,Çocuk ,Film İnceleme ,Blog , Kolombiya Mükemmeliyetçilik, Beklentili Ebeveyn Modu
Photo by Marcel Eberle on Unsplash

İncelemeye filmin hikayesiyle başlayalım:

Kolombiyalı , 3 çocuklu bir çift göç ederken başlarına bir felaket gelir. En çaresiz anlarında da bir mucize : Tehlikelerden uzak, sihirli bir ev. Üstelik öyle bir ev ki 3 çocuğa ve onların çocuklarına çeşitli süper yetenekler verir, sonuncusu hariç. Şimdi sıra yeni torundadır ama ters giden şeyler vardır. Bunu da sadece “normal” olan fark eder. Tehlike bütün evi ve aileyi ilgilendirir. Ama çevresini inandıramaz. Zira o “çemberin dışındadır”.

Enkanto, Sihirli Dünya , Disney ,Çocuk ,Film İnceleme ,Blog , Kolombiya Mükemmeliyetçilik, Beklentili Ebeveyn Modu
Photo by Ricardo Gomez Angel on Unsplash

Mükemmeliyetçilik dünyaya bir çeşit gözlükle bakmak gibidir. Gözlüğün camı nasılsa hayatı da öyle görür. Çarpıtır. Başrolümüz Mirabel’in de yeşil gözlüğü vardır.

Mükemmeliyetçiliği biraz açalım. Nedir ve neden olur? Kısaca mükemmeliyetçilik beklentilerin çok çok yüksek olmasıdır. Varlık sebebi çeşitli olsa da kökünde işi daha iyi yapılabileceğine dair kuvvetli inançtır.

Enkanto, Sihirli Dünya , Disney ,Çocuk ,Film İnceleme ,Blog ,  Kolombiya Mükemmeliyetçilik, Beklentili Ebeveyn Modu
Photo by Chris Lutke on Unsplash

Sergen Yalçın’ın Bayern Münih’te oynama ihtimali gibi. Beklenti yüksekti çünkü yapabileceğine inancımız tamdı. Başka bir oyuncudan da bunu beklemedik zira o derece yetenekli başka biri yoktu. Biz de aynı yüksek standartları başka futbolcudan beklemedik.

Peki güç nedir? İstediğini yapabilmektir. Ve büyük güç büyük sorumluluk getirir.

Filmde de görüldüğü gibi hem yetenekli hem de sorumluluk duygusu gelişkin kimselerin beklentilerinin yüksek olması çok olası.

Enkanto, Sihirli Dünya , Disney ,Çocuk ,Film İnceleme ,Blog , Kolombiya Mükemmeliyetçilik, Beklentili Ebeveyn Modu
Photo by Mulyadi on Unsplash

En önemli meseleyse bu beklentinin kime ait olduğudur. Filmde bu beklenti büyükanne Abuello’ ya aittir. Ailedeki herkesi yetiştiren ve “evin reisi” olan büyükanne yüksek beklentilerini çocuklarına da yüklemiştir. Bu durum, psikolojide mükemmeliyetçiliğe Beklentili Ebeveyn Modu diyen ekollerle* kelimesi kelimesine uyumludur.

Beklentilerin karşılanamayacak kadar yüksek oluşu Sihirli Evi ve aileyi yıpratır. Başrol Mirabel bunu fark ettiğinde Çirkin Ördek Yavrusu konumuna düşer. Ama onun dirayetiyle daha önceden çözülmemiş Bruno meselesi dahi çözülür.

Enkanto, Sihirli Dünya , Disney ,Çocuk ,Film İnceleme ,Blog , Kolombiya Mükemmeliyetçilik, Beklentili Ebeveyn Modu , Depresyon
Photo by Paola Chaaya on Unsplash

Bruno ailenin dayısı , yeteneği geleceği görmek. İnsanlara duymak istemedikleri şeyleri söylediği için sevilmez. Ve bir gün kaybolur. Bütün kasabalılar -hatta ailedekiler bile adını- anmayacak kadar ondan ürker

Bu karakter bana bir Nasrettin Hoca fıkrasını hatırlatıyor. Bindiği dalı kesen adama Hoca “Düşeceksin” der. Adam , Hoca’yı önce küçümser ; düşünce de gözünde büyütür. Halbuki biraz mantıklı bakınca görülebilecek bir durum. Rasyonel olmayan insanlar kendi davranışlarının sorumluluğunu almaz. Üstüne “kötü haberi” getireni mesul tutar.

Bruno evin geleceğinin kesinleşmediğini ,eğer sevmediği kardeşiyle kucaklaşırsa Ev’in kurtulacağı kehanetini verir. Kahramanız Mirabel’in kardeşiyle yüzleşmesi önce çatışmaya devamında birbirlerini anlamalarıyla son bulur. Aynısı evin diğer üyeleriyle de gerçekleşir. Ev önce yıkılır. Endişelerini ve pişmanlıklarını paylaştıklarında ; nihayetinde de sevgilerini gösterdiklerinde sihir Ev’i yeniden inşa eder.

Burada kullanılan sinema dilinden de bahsetmek gerekir.

Enkanto, Sihirli Dünya , Disney ,Çocuk ,Film İnceleme ,Blog , Kolombiya Mükemmeliyetçilik, Beklentili Ebeveyn Modu , Sinematografi
Photo by Keagan Henman on Unsplash
  1. Bruno bir çeşit sihirbazdır ve önceleri ürkütücüdür. Onu ürkütücü yeşiller içinde görürüz. Bu ton genelde sinemada ,Game of Thrones dahil (Çılgın Ateş ), kötümser sihirle eşleştirilir.
  2. Mirabel yüksek beklentilerin altında kalan gözlüklü bir karakterdir. Bunun ceremesini çeker , tıpkı bir mükemmeliyetçinin algılarını çarpıtan bir gözlükle dünyaya bakması gibi. Enteresandır ki Mirabel’in gözlükleri de Bruno’nun rengiyle aynıdır. Kaldı ki Bruno da beklentili ebeveynin ta kendisine sahiptir.
  3. Yaşadıkları evi sihirli yapıp onu canlandırmak da kullanışlı bir fikir olmuş. Türkçe’ deki gibi ev fiziksel bir barınak olduğu kadar ailenin kendisini de kasteder.
  4. Her şeyi var eden şeyse mumdur ,o da kullanışlı bir sembol. Çocuk filmi olduğundan üzerine düşülmese de etrafı aydınlatması ama bir o kadar da narin bir sıcaklık olması çok iyi bir metafordur.

Hatta bereketli Türkçemizdeki bağlamlarıyla ocak, mum dibine ışık vermez, etrafı aydınlatırken tükenmesi ,etrafında toplanıp bir nevi bizi ısıtan ve birbirimize bağlan bir nesne olarak da bakabiliriz. Ama işin içinde sihir olunca, çocuk filmi olması hasebiyle ve yapımcıların Türkçe bilmemesi son paragraftaki çıkarımların fazla olabileceğini de düşündürüyor.

Enkanto Sihirli Dünya Disney Çocuk Film İnceleme Blog Kolombiya Mükemmeliyetçilik Beklentili ebeveyn modu hikaye
Photo by Maegan Martin on Unsplash

Bu filmi bir bayram akşamı kuzenim, çocukları için açmıştı.10 dakika sonra çocuklar uyudu.30–45 yaş aralığındaki bizse nefesimiz tutarak izledik. Hiç ummadığımız yerden gelen hikaye hepimizi yakaladı. Evde ateş olmasa da hepimiz bir ekranın önünde toplanıp iyi bir hikaye dinledik. Taş Devri’nde de, Homeros devrinde de olan herhalde buydu.

Siz siz olun , hikayeleri küçümsemeyin. Kulaklarınızı da açık tutun. Kimin ne getireceği hiç belli olmaz.

Eğer hikaye ararsanız ben buralardayım .