"Z"

Savcı ihtişamlı koltuğundan Ati’yi süzüyordu. Günlerdir konuşulan adam, ünlü Yönetmen tam karşısındaydı. Filmi “Z” yi o da hayranlıkla izlemişti. Filmi izlediği günden beri aklındaki tek düşünce bu filmdi. En az herkes kadar o da filmin oyuncularına ne olduğunu özellikle de Sophia Mia Scott’ın nerede olduğunu kim olduğunu merak ediyordu. Sorularına onunla başladı. Sophia Mia Scott neredeydi? Bir anda böylesine ünlenen bir kadın oyuncu neden ortaya çıkmıyordu? Nereliydi? Nerede eğitim almıştı? Daha önce hiç bir filmde oynamayan kimsenin tanımadığı bir kadın nasıl en iyi kadın oyuncu ödülünü alabilirdi? Peki ya diğer oyuncular. Hiçbirini kimse tanımıyordu. Bir anda bu filmde oynamışlar ve sonra ortadan kaybolmuşlardı. Ati’nin filmde oynayan herkesi öldürdüğü yönünde korkunç bir iddia vardı. Savcı ses kaydını açtı ve dinlemeye başladı. Ati ise konuşmaya.

“Ben kimseyi öldürmedim. Ya da kaçırmadım. İnsanlar bu oyuncuları çok sevmiş olabilirler. Görmek istiyor olabilirler. Ancak görünmek istemiyor olmaları gayet doğal bir durum. Hiç bir hukuk sisteminde de oyuncuları insanların karşısına çıkmadı diye bir yönetmen suçlanamaz. Bundan dolayı yargılanamaz.”  Savcı araya girer.

“Bir değil iki değil. Tüm oyuncular ortada yok. Senden adresleri istenmiş veremeyeceğini söylemişsin. Basına, yapımcılara, tv kanallarına vermeyebilirsin, onda bir mahsur yok. Ancak emniyet güçleri senden bu bilgileri savcılık talebiyle istedi. İşte bu nokta söz konusu bilgileri vermek zorundasın. Aksi halde senin bir şeyler gizlediğini düşünmek gayet normal. Şimdi söyle neredeler?”

“Yoklar.”

“Nasıl yani?”

“Onların hiçbirisi gerçek değil.”

“Şu meseleyi düzgünce ve anlayabileceğimiz şekilde anlatabilir misin?”

“Şu ana kadar çekilmiş milyonlarca filmi sisteme yükledim. Seyircilerin en çok beğendiği oyuncuların genel özelliklerini yansıtan şablonlar çıkarıp yeniden yorumladım. Ve yapay zekanın yardımıyla bu filmi yaptım. Her şey dijital ortamda yapıldığından normal film çekimindeki aksaklıkların hiçbiri yaşanmadı. İstediğim oyuncuya istediğim repliği istediğim şekilde söyletip istediğim şekilde oynattım. Yani bana hayal etmek yapay zekaya ise yapmak kaldı. Ortaya ise bu film çıktı.”

“Yani izlediğimiz karakterlerin hiçbirisi gerçek değildi.”

“Savcı Bey, zaten film dediğimiz şey de gerçek değildir ki.” Savcı şaşkın bir vaziyette durumu kavramaya çalışırken bu kez Ati sordu.

“Şimdi siz söyleyin Savcı Bey bu yaptığım suç mu?”

Savcı sorunun cevabını düşünürken arkasındaki televizyonda "Z" adlı filmden sahneler dönmekteydi. Filmin final sahnesinde yeni doğan bir bebek görünür. Savcı gülümsedi ve içinden şöyle söylendi:

"Yapay zeka bebeği..."